NEDEN BURSA ?

sit_01a

Bursa 2200 senelik tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Osmanlı'nın beşeriyet tarihine attığı tohumların yeşerdiği, Osmanlı ile büyüyüp Osmanlı ile olgunlaşan doğa harikası bir şehirdir. Ahmet Hamdi TANPINAR'ın Beş Şehir eserinde dediği gibi "Şimdiye kadar gördüğüm şehirler içinde Bursa kadar muayyen bir devrin malı olan bir başkasını hatırlamıyorum. Fetihten 1453 senesine kadar geçen 130 sene sade baştan başa ve iliklerine kadar bir türk şehri olmasına yetmemiş aynı zamanda onun manevi çevresini hiç değişmeyecek şekilde tesbit etmiştir."

Bursa coğrafi olarak Marmara Denizinin güneydoğusunda ve nüfusu yaklaşık 2,5 milyon olup,Türkiye'nin 4. büyük şehridir. Doğuda Bilecik, Adapazarı kuzeyde İzmit, Yalova, İstanbul ve Marmara Denizi güneyde Eskişehir, Kütahya ve Batıda ise Balıkesir illeri ile çevrilidir. Bursayı bulunduğu konum itibariyle Anadolunun batıya açılan kapısı olarak görmek mümkündür. İstanbuldan Anadoluya özellikle Akdeniz ve Ege bölgesine geçiş yolları üzerinde yer alan Bursa'ya İzmir, Ankara, Konya gibi diğer şehirlerden rahatılıkla ulaşılabilir. Geçiş yolları üzerinde bulunduğundan hemen her saat başı diğer illerden Bursa'ya gelebileceğiniz gibi, buradan başka şehirlere rahatlıkla gidebilirsiniz. İstanbul üzerinden ise hem karayolu ile hem de denizyolu ile ulaşabilirsiniz. Yenikapıdan kalkan hızlı feribotseferleriyle sadece 75 dakikada bursaya ulaşabilirsiniz.

Kestanesi, geleneksel el sanatları, iskender kebabı inegöl köftesi, çinisi, ipeği,havlusu,kadifesi,çileği erguvanı şeftalisi bıcagı zeytini, kemalpaşa tatlısı karagözü, külliyeleri, türbeleri, evliyaları, şifalı termal suları, ırgandı köprüsü, teleferiği, tarihi kapalı çarşısı, uluabat gölü, İznik'i, Mudanya'sı, Trilye'si, Cumalıkızık'ı velhasıl 2200 yıllık geçmişi ile Bursa görülmesi gereken bir şehirdir. Bursa tarih öncesi devirlerden bu yana yerleşim yeri olmuş tarihi ve kültürel dokusu, termal kaynaklarıinanç turizmi, doğal güzellikleri, kış turizmi açısından Marmara Bölgesinde alternatif turizm potansiyeline sahiptir. Bursa sahip olduğu manevi değerler bakımından da çok önemli bir yere sahiptir.

İslam dünyasında Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere, Kudüs-ü Şerif ve Şam' dan sonra beşinci makam olarak kabul edilen Ulucami Bursa'dadır. Yine Bursa sultanlara kılıç kuşatan Emir Sultan Buhari, Üftade hz., Molla Hüsrev Hz, Molla Fenari Hz ve tefsir sahibi İsmail Hakkı Bursevi Hz. gibi İslam büyüklerinin türbelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Termal turizmi bakımından Bursa; birçok hastalıklara iyi gelen şifalı su kaynakları ile yalnız Türkiye'de değil tüm Avrupada tanınmıştır. Kükürtlü ve çelikli olan bu sular yüzyıllardır kaplıcalardan akarak insanlara sağlık sunmayı sürdürmektedir. Bursa doğal ve kültürel değerleri açısından da benzersizdir. Hemen yanı başında yükselen Uludağ, yeşil bursanın güzelliğinin doruk noktasıdır. Uludağ, aynı zamanda Türkiye'nin en önemli kayak ve doğa yürüyüşü merkezlerinden biridir. Başta kültürparkı, botanikparkı ve zoopark olmak üzere şehir içinde düzenlenen parklar Bursa'nın yeşilliğine yeşillik katmıştır.

Bursa sanayi alanında da gerek ulusal gerekse uluslararası alanda rekabet gücüne sahip, tanınırlığı ve prestiji yüksek firma ve markalara kucak açmış bir şehirdir.Bunlardan bazıları TOFAŞ,RENAULT, BOSCH, ÖZDİLEK vs. Bursa bu yönüyle hem türkiyenin ihracat yükünü çekmekte hem de gelişmiş iş ve staj imkanlarıyla bölgesinde bir cazibe merkezi olmaktadır.

Eğitim alnında ise üç üniversitesi,belediyelerin ücretsiz eğitim kursları,çeşitli alanlarda eğiti (dil,yazılım,grafik vs.) veren birçok eğitim kuruluşları ile alternatifli eğitim imkanlarına sahiptir.

NEDEN BURSA ?

NEDEN ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ?

NEDEN ERTUĞRULGAZİ ?